DE ABWEHR IN NEDERLAND 40-45
Organisation of AST Niederlande as given by GISKES and HUNTEMANN.

Source: KV2-961.
Leiter: June 1940 - August 1943, Oberst HAUSWALDT; August 1943 - Sumer 1944, Oberst HEUSER.


Gruppe I
: Leier untill autumn 1942, Major MERKER; Subsequently post vacant.

I. Heer: Hptm. KÖHLER.

I. Luft: Major MERKER (until autumn 1942).

I. Marine: vacant since 1942, subsidiary Stelle Amsterdam: Kapt. Lt. STRAUCH.

I. Wirtschaft: Hptm. SCHARRER.

I. N.:

I. G.: Hptm. STEIN.


There was no Gruppe II in the AST-Niederlande.


Gruppe III: Leiter until autumn 1943: Oberstltn. HEMPEL, from autumn 1943: Oberstltn. VON SOPPE.

III. Heer:
Oberstltn. MAHRMANN.

III. Luft:
Oberstltn. VON ROLAND, Hilfsoffizier: Hptm. UNTERMANN (until app. end 1942).

III. Marine:
Korv. Kapt. MEINKE (until about end 1943).
Korv. Kapt. NENNECKE (from 1943).
Subsidiary Stelle in Rotterdam: Hptm. CHRISTIANSEN.
                 
III-C:
Oberstltn. HUTTENER (until autumn 1942).
Senderführer: K. CRONE (from 1942)
Hilfsoffizier: Hptm. FISCHER (until app. October 1942)
Hptm. MÜLLEJANZ (mentionedby HUNTEMANN but never seen by him).

III-N:

III-Wi:
Major CROTHE.

III-F:
Major CROTHE.
Major MEYER-RODENBERG (until August 1941).
Oberstltn. GISKES (from August 1941).
Hptm. ..GEHMACHER (until October1941).
Sdf.     Z.....JAAKS (until early 1942).
Major KIESEWETTER (from 1942 - 1944).
Hauptmann WURR from 1941 - 1944)
Hauptmann ..RECKEL (from abt. October 1942 - beginning of 1943).
Rittmeister NÖLLE ( from mid 1942 - to end 1942).
Hauptmann WEBER von OSTWALDEN (1943).
Hauptmann DRÖGSLER (from 1943 - 1944).
Sonderführer. Dr. HENSEL.
Sonderführer HUNTEMANN.
Hauptmann BUSSE (until March or April 1942).

also:
Uffz. KUP.
Uffz. HARGER.
Gefr. CHRISTMANN.
Uffz. BODENS.
Obergefr. SCHRÖDER.


Secretaries:

Vorzimmer Leiter Frl. MEINERS (previously Vorzimmer III-F).

Vorzimmer III: -

III Heer:  -

III Luft: Frl. VON WALTERSDORF (until app. mid-1942).

III Marine: Frl. BÄUME

III-C: Frl. CUSTODIS(later A.B.P. Cologne).

III-N: -

III-P:
Vorzimmer: Frl. SCHERRER (until mid-Oct. 1942). Frl. STOLTERFOTH (from abt. mid October 1942).
Office: Frl. JANSSEN (Geheime Haushalt Kasse).

Secretaries:
Frl. DÜRENBERG (until abt. Feb. 1942).
Frl. STOTTEN (until abt. beg. 1943).
Frl. IHNE.
Frl. EILING.


Miscellaneous:

Büro-offizier: Hptm. BRETTMANN, Uffz. MÜLLER.
Secretary: Frl. GUHL.

Zahlmeister:

Stabszahlmeister DECKER (until approx. mid-1943).
Oberzahlmeister WESSELS (from about mid-1943).
Secretary:Two secretaries, names unknown.


Stelle 'P'
: Kapt.z. See Richard PROTZE aka ONKEL RICHARD.


Kartei: Frau FRENZEL.


Registry: Frau DEHMEN & Frau KADUR.





                                                                          w.mugge@home.nl